توپاز چیست؟ کاربرد سنگ توپاز در طلا و جواهرات

وقتی از در مورد سنگ‌های قیمتی صحبت می‌کنیم، برش و شکل آن‌ها اهمیت چندانی ندارد، بلکه رنگ آن‌ها است که می‌تواند ارزش سنگ را مشخص کند. توپاز یک مثال خوب در این زمینه است. شاید این سنگ به عنوان یک سنگ قیمتی گرانبها شناخته نشده باشد، اما رنگ بندی خاصی دارد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از رنگ‌های پر هیجان این سنگ را انتخاب نمایید.

داشتن طیف رنگ بندی گسترده به این سنگ کمک کرده است تا در بین سنگ‌های قیمتی جای مناسبی کسب کند. اگر قصد خرید طلا و جواهرات مزین شده به توپاز را دارید، باید به یک سری از نکات در مورد توپاز توجه داشته باشید.

در این پست سعی می‌کنیم که هر آنچه در مورد این سنگ زیبا نیاز دارید بدانید را به صورت کامل به شما توضیح دهیم.

بررسی سنگ توپاز

توپاز (topaz) یک کانی سیلیکاته است، به همین دلیل می‌توان آن را نسبت به سایر سنگ‌های قیمتی به صورت فراوان در طبیعت پیدا کرد. توپاز یکی از سخت‌ترین سنگ‌ها از نظر خراش خوردن می‌باشد و سختی آن در مقیاس Mohs عدد ۸ است. این سنگ بعد از الماس و یاقوت به عنوان سخت‌ترین سنگ قیمتی شناخته می‌شود.

اما توپاز در مقابل ضربه چندان مقاوم نیست و یک ضربه نسبتا محکم می‌تواند آن را به دو نیم تقسیم کند. به دلیل داشتن رنگ‌های چشم‌نواز و زیبا در کنار سختی بالا، توپاز را به عنوان یک سنگ عالی در بین علاقه‌مندان به جواهرات بدل کرده است. یکی از معروف‌ترین سنگ‌های توپاز که بی‌رنگ هم می‌باشد، در ابتدا به عنوان یک الماس شناخته می‌شد. این سنگ به نام الماس براگانزا شناخته می‌شد و ۱۶۸۰ قیراط وزن دارد.

تاریخچه توپاز

داستان چگونگی نامگذاری این سنگ به اسم توپاز، داستان جالبی است. نام این سنگ از یک جزیره یونانی به اسم توپازیوس در دریای سرخ گرفته شده است. در این جزیره تعدادی سنگ قیمتی پیدا شد که با این حال توپاز در بین آن‌ها وجود نداشت. کاوشگرانی که در این جزیره در حال تحقیق بودند، پریدوت را با توپاز اشتباه می‌گرفتند و به همین دلیل نام توپاز را برای آن انتخاب کردند. البته این تنها باری نبوده که سنگ توپاز را با سایر سنگ‌های قیمتی اشتباه گرفته‌اند.

طبق گفته مصریان باستان، توپاز زرد به وسیله پرتوهای خدای خورشید رنگ می‌شده است. یونانیان معتقد بودند که پوشیدن این سنگ آن‌ها را شکست ناپذیر می‌کند و حتی می‌تواند آن را نامرئی نماید. در قرن هجدهم و نوزدهم این سنگ نیمه قیمتی تنها در اختیار تزار و خانواده‌اش بود و به همین دلیل نام این سنگ را توپاز گذاشته‌اند.

سنگ تولد و سالگرد

توپاز زرد رنگ سنگ تولد متولدین آبان ماه می‌باشد و نمادی از دوستی به شمار می‌رود. توپازهای آبی رنگ نیز نماد متولدین آذر ماه است. سنگ توپاز اغلب برای هدیه دادن در سالگردهای چهارم، نوزدهم و بیست و سوم ازدواج هدیه داده می‌شوند.

فرق توپاز اصل و تقلبی

وجود رنگ‌های درخشان در این سنگ نیمه قیمتی می‌تواند ارزش آن را افزایش دهد. البته این امکان وجود دارد که افراد سودجو به جای توپاز از سنگ کوارتز استفاده نمایند. اما زیاد نگران نباشید، چند راه ساده برای تشخیص فرق بین توپاز اصل و تقلبی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را به شما توضیح خواهیم داد.

اولین مشخصه‌ای که باید به آن توجه داشته باشید ضریب سختی سنگ است. توپاز اصل می‌تواند بر روی شیشه خراش بیاندازد، در خالی که کوارتز نمی‌تواند چنین کاری را انجام دهد. علاوه بر این توپاز واقعی لمس خنکی دارد و به راحتی الکتریسیته را به خود جذب می‌کند. به همین دلیل اگر سنگ توپاز را به یک پارچه پشمی بمالید، شروع به جذب کاغذ، مو و … خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

× واتس آپ